montessori slide

 

Kontakt

Akademia Montessori

ul. Łężyca - Budowlanych 5A/12

os. Czarkowo,

66-016  Zielona Góra

tel: +48 881 531 531

e-mail: info@montessori.zgora.pl

O nas

Punkt Przedszkolny Akademia Montessori jest pierwszym w Zielonej Górze i okolicach (punktem przedszkolnym, przedszkolem), w którym uczy się dzieci, wychowuje, realizuje się podstawę programową Ministerstwa Edukacji przygotowującą do szkoły a przede wszystkim przygotowuje się je do życia, ściśle według koncepcji pedagogicznej dr Marii Montessori. Z dumą informujemy też, że jesteśmy członkami Polskiego Stowarzyszenia Montessori – to ważny przywilej i świadectwo naszej rzetelnej pracy, dający gwarancję postępowości i sumienności.

Będąc rodzicami, doskonale wiemy jak poważnym wyzwaniem jest wychowywanie dzieci. Znamy ich dziecięce troski i zmartwienia, mamy świadomość tego, jak trudne może być dla nich wejście do nowego środowiska, pełnego nieznanych twarzy i spraw.

Dlatego naszą misją jest pomoc dziecku w jego integralnym rozwoju, przygotowaniu się do szkoły i do życia, w oparciu o pedagogikę Marii Montessori, przy pełnym poszanowaniu jego wolności i indywidualności. W takich warunkach dzieci rozwijają swoje unikalne potencjały, wytwarza się ich kreatywność oraz naturalna chęć do zdobywania wiedzy. W Akademii Montessori (w małej 15 osobowej grupie) dzieci otoczone uwagą i opieką pań, same wybierają dla siebie zadania i zabawy. Dzięki temu rozwijają się w swoim własnym tempie i zgodnie z własnym rytmem, budują wiarę w siebie, kształtują własne poglądy i patrzą na świat z ufnością.

Według pedagogiki Montessori pomagamy dzieciom odkryć swoją godność wśród własnych niedoskonałości i ograniczeń. Uczymy dzieci wyrażać swoje zdanie, bronić własnego stanowiska i swoich praw w sposób kulturalny, nie raniąc drugiego człowieka i jego prawa do własnego zdania. Pragniemy, aby dzieci były radosne ale i odpowiedzialne, umiejące współczuć drugiemu, akceptujące siebie i innych ludzi, bez porównywania się z nimi. Uczymy dzieci pracować samodzielnie jak i współpracować z innymi jednak opieramy się na zasadach prymatu współpracy nad rywalizacją.

Aby móc realizować misję wdrożyliśmy pedagogikę Montessori, odpowiednio przygotowaliśmy otoczenie by dzieci czuły się komfortowo i bezpiecznie oraz wyposażyliśmy salę w oryginalne montessoriańskie pomoce dydaktyczne, dobrane tak, by przez zabawę zawsze uczyły.

 

  • W grupie są dzieci zróżnicowane wiekowo. Sprzyja to wzajemnej wymianie inspiracji i zdolności oraz formuje właściwe postawy społeczne. Daje dzieciom szansę rozwijania umiejętności według własnego tempa a nie tempa narzuconego przez grupę rówieśników. Pozwala to, by dzieci młodsze obserwowały dzieci starsze i mogły się od nich uczyć poprzez naśladowanie, natomiast dzieci starsze pomagając młodszym ćwiczą to czego się już nauczyły.
  • Rzeczywistość jest fajniejsza, kiedy nie jesteśmy do niczego zmuszani, tak dobrze znamy dziecięcą zgrozę „leżakowania”. Na szczęście u nas jej nie ma – przecież w tym czasie można posłuchać bajek odpoczywając na poduszkach! (leżakują i śpią tylko ci, którzy mają ochotę)
  • Jako rodzice poznaliśmy się też na przeziębieniach i chorobach przynoszonych „z przedszkola”, długo szukaliśmy rozwiązania, które pomogłoby zmniejszyć ryzyko ich występowania. Dlatego postanowiliśmy umieścić w lokalu dwa wydajne oczyszczacze powietrza, dzięki nim Akademia Montessori to strefa wolna od wirusów, bakterii, grzybów, itp.
  • W naszym pobliżu znajduje się zaprzyjaźniony gabinet stomatologiczny, z którym nawiązaliśmy współpracę. Szkraby będą brały udział w wizytach adaptacyjnych w gabinecie stomatologicznym, na życzenie rodziców będą miały możliwość darmowych przeglądów. Przekonają się, że dbanie o zęby może być frajdą!